top of page
Soyut Şekilleri
ARCHLineXP_logo_Gray_1200px.png

PBR Materyalleri

Daha iyi malzemeleri görüntülemek için tamamen yeni bir malzeme kaynağı mevcuttur. PBR(Physically Based Rendering), malzemeleri yalnızca yansıma, şeffaflık ve pürüzlülük değil, aynı zamanda tasarımcıların bunlar için de son derece zengin ve sürekli büyüyen çevrimiçi kaynaklardan çok çeşitli kullanıma hazır dokular kullanmasına olanak tanır ve bu sayede gerçekçiliğe yeni bir dünya açar. PBR, Fiziksel Temelli İşleme anlamına gelir ve mevcut malzemeleri tüm aydınlatma koşullarında mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde simüle etmeye olanak tanır.

PBR Malzemelerinin diğer malzeme tanımlarından farkı nedir?

En büyük fark, PBR malzemelerini kullanarak temsil edebileceğiniz ayrıntılar ve değişkenliktir. PBR malzemeleri, parlaklık, pürüzlülük ve şeffaflık için ayarlanacak ince ayrıntılı dokuları desteklediğinden, bilgisayarınızın birçok kaynağını feda etmek zorunda kalmadan nefes kesen gerçekçi yüzeyler sunabileceksiniz. Aslında render süresi çok farklı olmayacak ama sonuç kesinlikle farklı olacak!PBR malzemeleri ve ışıklarda sıcak renk sıcaklığı ile bir kahve dükkanının iç kısmının oluşturulması - PBR malzemesine sahip, pürüzlülük ve yansıma için ayrıntılı doku kanallarına sahip yalnızca düz bir yüzey olan paslı metal dekoratif duvarın değişkenliğini fark edebilirsiniz.PBR malzemelerinin ortak özellikleri:

Aşağıdaki özellikler tüm PBR malzemelerinde ortaktır:

- 2D doku bitmap veya renk

- Pürüzlülük:

Yüzeyin ne kadar düzgün veya pürüzlü olduğunu tanımlar. Pürüzlü yüzeyler ışığı pürüzsüz yüzeylere göre daha fazla yöne dağıtır, bu da yansımaları keskin yerine bulanık hale getirir.

- Metalik:

Bu özellik, bir yüzeyin çevredeki ortamı ne kadar yansıttığını etkiler.

- Normal harita :

Normal harita, bir kabartma haritası türüdür. Gerçek geometri ile temsil ediliyormuş gibi ışığı yakalayan bir modele tümsek, oluk ve çizik gibi yüzey detayları sağlar.

- Ortam Aydınlatması

Ortam Aydınlatma haritası, bir yüzey noktası için ortam aydınlatmasının ne kadaralana erişilebilir olduğunu tanımlar.

Örnek:


Yerde ve masalarda PBR malzemelerinin PBR malzemelerinin olmadığı sahne - olduğu sahne - ARCHLine.XP 2022 ARCHLine.XP 2021


ARCHLineXP_logo_white_blue_GatewayBIM.png

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

  • Youtube
  • LinkedIn
  • Instagram

Kızılırmak Mah. 1443.Cad
1071 Usta Plaza No: 25B/8 Çankaya/ANKARA

bottom of page