top of page
Soyut Şekilleri
ARCHLineXP_logo_Gray_1200px.png

Render Alırken Detayları Gösterme

Dolap pervazı yada kapı çerçevelerinin ortak özelliği, çok farklı ışık yoğunluklarına sahip kenarların, görüntünün boyutuna kıyasla çok küçük bir mesafede, birkaç piksel içinde bile birbirine paralel uzanmasıdır.

Böyle bir durumda, oluşturulan görüntü, rahatsız edici bir etkiye sahip olan ve görüntünün genel izlenimini bozan, ortalama ayarlarla belirsiz kenarlar gösterebilir.Böyle bir durumda ne yapılabilir? Belirsiz kenarlar nasıl ortadan kaldırılır ve aşağıdaki örnek kalitesinde yeni bir görüntü nasıl oluşturulur?Önerilen render iş akışı

Aşağıdaki noktalara dikkat etmek iyi olacaktır,

1. Güneşin konumunu seçerken, daha iyi sonuç elde etmek için gündüz saatlerini seçmek gerekebilir. (Örneğin sabah 8 ile akşam 4 arasında bir saat seçilebilir.)

2. Mekanda ışık varsa, ışık açık ve kapalıyken iki render almak iyi olacaktır.

3. İzleme noktasının yüksekliği ve bakılan nokta aynı olmalıdır. (örneğin 130 cm)

Render iletişim ayarları

1. İlk görüntünün çözünürlüğü 800*600 pikselden yüksek olmamalıdır. (render kalitesi Q1) Öncelikle görüntünün kalitesini hızlıca inceleyebilmek için küçük boyutta render alalım.

2. Güneş ışığı saf gün ışığı olmalıdır. Odanın yalnızca kuzeye bakan açıklıkları varsa, böyle bir durumda bulutlu gündüz gökyüzü ayarı, mavileşme olarak adlandırılan durumdan kaçınmak için kullanılabilir.

Bu tür ayarlarla render alma süresi çok kısa olacaktır.(maksimum 1-2 dakika) Render alma daha uzun sürerse, işlemi istediğiniz zaman durdurabilirsiniz.

Render bittiğinde veya kesinti anında, parazitleri ortadan kaldıran görüntü temizleme algoritması çalıştırılır. Bu algoritma çalışırken beklemek gerekmektedir.

Kontrol

Şimdi kaliteyi kontrol etmeniz gerekiyor. Disk çubuklarında bulanıklık görünüyorsa aşağıdaki ayarlarla çalışmaya devam etmekte fayda var.

Sonraki adım

1. Görüntü çözünürlüğü daha yüksek seçilmedir. (örneğin 1280x720 piksel, render kalitesi Qx) piksel örnekleme değeri maksimuma (80) yakın bir değere ayarlanmalıdır. Render süresi sahneye bağlı olarak 2-3 kat artar.

2. Disk çubuklarındaki bulanıklık kaybolduysa veya önemli ölçüde azaldıysa, Full HD çözünürlük, 1980x1080 piksel ve aşağıdaki değerlerle Qx ayarı kullanılabilir. (Piksel örnekleme değeri: 80 render yineleme sayısı: min. 20 max. 30)

Bu 30-60 dakika kadar sürebilir ama bu son görüntü olacağı için beklemekte fayda var.

Görüntü hazır olduğunda, bir geçiş denemeye değer. Render, Details sekmesinde, Sharper Details, kenarları vurgulayarak iki efekt gösterir. Bu bir post işlemidir ve sonuç hemen görülür. Daha çok beğendiğiniz görüntü, son görüntü olarak seçilmelidir.


ARCHLineXP_logo_white_blue_GatewayBIM.png

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

  • Youtube
  • LinkedIn
  • Instagram

Kızılırmak Mah. 1443.Cad
1071 Usta Plaza No: 25B/8 Çankaya/ANKARA

bottom of page