top of page
Soyut Şekilleri
ARCHLineXP_logo_Gray_1200px.png

Render Alma Iş Akışı

Render işlemleri için aşağıdaki noktaları takip etmek önemlidir;

1. Güneşin konumu, bir gündüz manzarasıyla başlamak en iyisidir. Güneş ufkun üzerinde olmalıdır. (Örneğin sabah 8 ile akşam 4 arasında bir saat aralığı)

2. Işıklar varsa, ışıklar açık ve kapalıyken iki render görüntüsü de alınabilir.

3. Kamera noktasının yüksekliği ve bakılan nokta yüksekliği aynı olmalıdır. (Örneğin 130 cm)


Render ayarları;

1. Görüntü çözünürlüğü 800*600 pikselden yüksek olmamalıdır, Render kalitesi Q1. Öncelikle görüntünün kalitesinin hızlı bir şekilde incelenebilmesi için küçük bir boyutta render alalım.

2. Güneş ışığı saf gün ışığı olmalıdır.

Bu ayarlarla render süresi çok kısa olacaktır, (max 1-2 dakika) Daha uzun sürerse, işlemi istediğiniz zaman durdurabilirsiniz.

Renderın sonunda veya kesintiye uğradığında, parazitleri ortadan kaldıran görüntü temizleme algoritması çalıştırılır.Kontrol:

Şimdi kaliteyi kontrol etmeniz gerekiyor. Ayna, diğer malzemeler, gölgeler, ışıklar vb.

Ayna: ARCHline.XP 2023 render ayna ayarı biraz farklıdır. Yansımanın, Render stilleriyle her durumda çalışması için, renderdan önce Ayna stilinin verilen yüzeye sürüklenmesi gerekir.

Cam: Cam şeffaflığı sorunları olması durumunda, renderdan önce verilen yüzeye Render stili Glass stilini uygulayabilirsiniz.


Sonraki adım:

1. Görüntü çözünürlüğü daha yüksek olmalıdır. (Örneğin 1280x720 piksel, render kalitesi Q2. Render süresi sahneye bağlı olarak 2-3 kat artar.)

2. Her şey yolundaysa Full HD çözünürlük, 1980x1080 piksel ve render kalitesi Qx varsayılan ayarı kullanılabilir.

Bu 30-60 dakika kadar sürebilir ama bu son görüntü olacağı için beklemekte fayda var.

Görüntü hazır olduğunda, bir geçiş denemeye değer. Render, Details sekmesinde, Sharper Details, kenarları vurgulayarak iki efekt gösterir. Bu bir post işlemidir ve sonuç hemen görülür. Daha çok beğendiğiniz görüntü, son görüntü olarak seçilmelidir.ARCHLineXP_logo_white_blue_GatewayBIM.png

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

  • Youtube
  • LinkedIn
  • Instagram

Kızılırmak Mah. 1443.Cad
1071 Usta Plaza No: 25B/8 Çankaya/ANKARA

bottom of page