top of page

ARCHLine.XP ile DWG İçe/Dışa Aktarma

Proje paydaşlarından aldığımız verilerin en yaygın dosya formatlarından biri DWG veya DXF'dir. Bu yazımızda, bu tür dosyaları içe ve dışa aktarma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1. DWG dosyalarını içe aktarma

DWG çizimini içe aktarmak bir geometri içe aktarımıdır. Bu nedenle noktalar, çizgiler, yaylar, daireler, elipsler, notlar, taramalar, ölçümler ve raster görüntüler içeren kesin boyutlara sahip bir çizim elde ederiz. Programı başlattıktan sonra File menüsündeki Import komutlarından DWG'yi seçin. Ardından, bilgisayarınızda önceden kaydedilmiş olan DWG dosyalarını seçerek içeri aktarım sağlayabilirsiniz.

2. Önizleme penceresi

Açılan pencerede ayarlayabileceğiniz ilk seçenek önizlemedir. Varsayılan olarak önizleme, 3MB'lık dosyadan daha küçük olan her dosya için pencerede otomatik olarak görüntülenir. İçe aktarmak istediğiniz dosyanın boyutu daha büyükse, önizlemeyi görüntülemeye devam etmek için açılır listeden seçeneği belirleyebilirsiniz. Önizlemeyi iletişim kutusunda hiç görmek istemediğimizde üçüncü bir seçenek vardır. DWG çizimi çok büyükse, önizlemeyi yüklemek yavaş bir işlem olabilir. Ancak bunun olmaması çizimin doğru ölçeklenmesini zorlaştırır. Bu nedenle içe aktarmadan sonra boyutları kontrol etmemiz gerekir ki bu da yanlış ölçeklendirilmiş içe aktarma olasılığını artırır.3. Ölçeklendirme

Bir sonraki adım, ölçeklendirme veya diğer bir deyişle çizim biriminin belirlenmesidir. Bu noktada içe aktarılan DWG çiziminin ölçü birimini belirlememiz gerekiyor. Dosyayı oluşturan kişi, ölçü birimini dosyaya doğru bir şekilde kaydettiyse, program bu birimi otomatik olarak tanıyacak ve önizleme görüntüsünü ölçekleyecektir. O zaman boyutun doğru olup olmadığını kontrol etmekten başka yapılması gereken işlem yoktur. Bu işlemi kolaylaştırmak için önizleme penceresinin altında bir ölçek bulunur. Açılır listeden seçilen birime göre program dinamik olarak ölçümleri görüntüler. Doğru yapmanın en kolay yolu, boyutu bilinen bir öğeyi aramaktır. Örneğin 900 milimetrelik bir kapı veya 300 milimetrelik bir duvar kalınlığı. Ölçeği kullanarak hangi ölçü biriminin doğru olduğuna kolayca karar verebilirsiniz. Doğru bulamazsak açılır listeden başka bir tane seçebiliriz.4. Ek seçenekler ve yerleşim

Advanced options sekmesinde, ek içe aktarma ayrıntılarını ayarlayabilirsiniz. Örneğin, boş katmanları yok sayma veya daireleri, çizgileri 3B olarak görüntüleme seçeneğini görebilirsiniz. Bu seçenekleri istediğimiz şekilde ayarlayabiliriz. Bir sonraki iletişim kutusunda, yeni bir çizim orijin seçeneği olan yeri seçmezseniz, çizim orijinal programda çizildiği yere yerleştirilecektir. Aldığınız dosyada 3B varsa, program bunu tanıyacak ve bir iletişim kutusunda 3B gövdeleri de içe aktarmak isteyip istemediğimizi soracaktır. Ancak, 3B cisimlerin herhangi bir materyali olmadığını ve 2B ile herhangi bir bağlantılarının olmadığını bilmek önemlidir. Bu nedenle, 3B gövdelerin değiştirilmesi, 2B ve 3B görünümleri olan bir duvar gibi başka bir pencerenin içeriğini etkilemeyecektir.

5. Çizim boyutlarının kontrol edilmesi

İçe aktardıktan sonra, boyutunun doğru olup olmadığını görmek için çizimi kontrol etmeniz her zaman önerilir. Bu, ölçü aracı kullanılarak tipik uzunluklardan biri ölçülerek yapılabilir. Program, çizimin doğru birimde içe aktarılıp aktarılmadığına karar verilebilecek ölçülen mesafeyi görüntüler. Boyut beklenen aralıkta değilse, bunu düzeltmenin en kolay yolu UNDO komutuyla geri dönmek ve ardından DWG'yi doğru birim ile yeniden içe aktarmaktır.6. DWG katmanlarını nerede bulabilirim?

İçe aktarıldıktan sonra DWG çiziminin katmanları projenin diğer katmanlarına eklenir. DWG çizimindeki katmanlar, DWG çiziminin adıyla yeni bir grup filtresi oluşturur. Bu, yeni içe aktarılan katmanları mevcut olanlardan ayırmayı kolaylaştırır.7. DWG çizimini kaldırma

DWG içe aktarmaya tasarım için yalnızca geçici olarak ihtiyaç duyulursa, DWG katmanları projenin bir parçası olarak kaldığından içe aktarılan öğelerin silinmesi tam kaldırma için yeterli değildir. Tamamen kaldırmak için, DWG çiziminin adıyla katman filtrelerinden katmanları seçip silmelisiniz.8. DWG dosyalarını dışa aktarma

Bir DWG dosyasını dışa aktarmak için File menüsündeki Export komutlarından DWG'yi seçin. Program, projede daha fazla seviye olduğunu algılar ve her seviye için ayrı bir DWG dosyası oluşturmak isteyip istemediğinizi sorar. Dışa aktarma iletişim kutusunda, dışa aktarma için ölçü birimini ayarlayabilirsiniz. Daha fazla seçenek iletişim kutusunda, 3B'yi DWG dosyasıyla dışa aktarmak isteyip istemediğinizi ve eğer öyleyse, hangi mimari unsurları içereceğini seçebilirsiniz. Her şeyi ayarladıktan sonra, dışa aktarmak için Tamam'a basın. DWG dosyası, bilgisayarınızda belirttiğiniz konum ve ad altında oluşturulur.

Makalemiz, DWG / DXF dosyalarının içe ve dışa aktarılmasının hızlı bir özetidir. Daha fazla ayrıntıyla veya diğer dosya biçimlerini işlemekle ilgileniyorsanız konuyla ilgili ücretsiz eğitim videolarımızı izleyebilirsiniz.

Comments


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page