top of page

2B,3B,BIM Farkları Nedir?

Tasarım yazılımı söz konusu olduğunda, seçenekler sonsuzdur. Birçok profesyonelin ihtiyaçlarını karşılamak için sektör, 2B CAD, 3B ve BIM tasarımı için yazılım çözümleri sunmaktadır. Her tür için güçlü noktalar nelerdir ve hangi tür işler için hangisini kullanmalısınız?

Basit bir ifadeyle şunu söyleyebiliriz;

 • 2B araçları esas olarak çizimler içindir

 • 3B araçları modelleme, boşluklar ve nesneler oluşturmak içindir

 • BIM araçları, bir binayı tasarlamak ve belgelemek için kullanılır

Her terimi inceleyelim;


2B CAD

Proje boyutu veya sektör ne olursa olsun, herhangi bir teknik çizimin en temel inşa aracı genellikle bir CAD yazılımıdır. CAD (Computer Aided Design), Bilgisayar Destekli Tasarım anlamına gelir. Bu 80'lere kadar geleneksel olarak manuel oluşturulan teknik çizimlerin artık üretkenliği ve hızı artırmak için yazılım çözümleriyle "yardım edildiği" anlamına gelir. Bugüne kadar CAD, endüstride en çok kullanılan 2B çizim yöntemidir ve çoğu tasarım ofisinde bazı CAD yazılım ürünlerinin birkaç kopyası bulunur.


Autocad 2B Tasarım


Uzun bir süre CAD kavramı, AutoCAD ürün ailesi anlamına geliyordu. Son yıllarda ZWCAD ve GstarCAD dahil olmak üzere birçok alternatif çizim yazılımı ortaya çıktı. Bu ürünlerin ana cazibesi tekdüzeliktir; profesyonellerin zaten bildiği ve her zaman aradığı aynı CAD çizim araçlarını ve komutlarını (çoklu çizgiler, pah, yoğun katman kullanımı vb.) dil ve kültürü sağlarlar. Buradaki güçlü nokta, bir yazılımdan diğerine geçmeniz durumunda hiçbir şeyi yeniden öğrenmeniz gerekmemesidir. Geçmişte bir CAD ürünü kullandıysanız, yeni bir yazılımda çalışmaya başlamanız çok kolay olacaktır.


Bazı CAD ürünleri 3B yetenekler sunsa da, çoğu CAD ürünü hala 2B planlar ve çizimler oluşturmaya odaklanıyor. CAD ürünleri de uzmanlaşma eğilimindedir ve mimari-elektrik-mekanik-peyzaj tasarımı, şehir planlaması ve daha onlarca alan için özel olarak hazırlanmış birçok ürün bulunmaktadır. CAD, temel olarak teknik çizimlerin gerekli olduğu her yerdedir. CAD, dokümantasyon için harikadır, ancak işlenmiş görsellere ihtiyacınız varsa, 3B modellemede biraz daha derine inmeniz gerekir.


Neden 2B CAD yazılımı seçmelisiniz?


Avantajları;

Maliyet: 2B CAD yazılımı çok uygun maliyetlidir; oldukça düşük bir başlangıç ​​yatırımı gerektirir.

Kullanımı kolay: Çizim konsepti iyi bilinen araçları kullanır.

Uyumluluk: Çizimleri DWG formatında kaydetmek, başkalarıyla veri alışverişinde bulunabilmenizi sağlar.


Dezavantajları;

3B yetenekleri sınırlıdır.

Planlardaki değişikliklerin uygulanması zaman alıcıdır.

Kırpma, genişletme, vb. gibi aynı temel düzenleme komutlarını kullanan tekrarlayan çizim görevleri.

2B çizimlere dayalı olarak otomatik olarak bir 3B model oluşturmanın basit bir yolu yoktur.

3B MODELLEME

Peki 3B'ye ihtiyacınız olursa ne olur? Özellikle nihai hedefiniz render oluşturmak olduğunda veya nesnelerin madde ve kütleye sahip olduğu modellere ihtiyacınız olduğunda, 3B uzayları ve nesneleri modelleyebilmeniz gerekir. İstediğiniz her şeyi çok hızlı bir şekilde modellemek hayal gücünüzün özgürlüğüdür.


Sketchup 3B Tasarım


Neyse ki, bu tür amaçlar için birçok ürün var. (SketchUp, Blender, 3ds Max, vb.) İş akışı basit ama güçlü, istenen formlara ulaşana kadar çoklu çizgiler çiziyor, ekstrüde ediyor ve şekillendiriyor.

Ardından malzemeleri uyguluyor ve modeli render işlemine sokuyor. Bu tür araçlar, mimari, iç mekan, peyzaj, ürün tasarımı veya temelde bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerin istendiği herhangi bir alan için mükemmeldir.


Bununla birlikte, 3B modelleme, ürün verileriyle değil, çoğunlukla görünümlerle ilgilidir. Modellerinize bilgi eklemek istiyorsanız, BIM'e ihtiyacınız olacaktır.


Neden 3B modelleme yazılımı seçmelisiniz?


Avantajları;

Güçlü 3B yetenekler: Tasarım fikirleri oluşturmak çok kolaydır

Sezgisellik: Çizim, biçim değiştirme ve şekillendirme araçlarının anlaşılması oldukça kolaydır

Uyumluluk: Çoğu 3B modelleyici ortak dosya formatları: OBJ, SKP, FBX, vb.


Dezavantajları;

Sınırlı 2B: 2B kat planlarına, kesitlere veya ayrıntılara ihtiyacınız varsa, ek yazılım çözümlerine ihtiyaç vardır.

Verileri işlemez: Modellerinize veri eklemek için ek çözümlere ihtiyacınız olacak.

BIM

Önce verilerden bahsedelim: inşaat sektöründe 2B çizim veya 3B model üretmek yeterli olmayabilir. Tüm yaşam döngüsünün (tasarım, bina, işletme, yıkım), bir bina projesinin tüm paydaşları tarafından her zaman erişilebilir olması gereken veri ve bilgilerle döşenmesi idealdir. Mimarlar için bu, sadece bir binayı modellemek değil, aynı zamanda her türlü şartname ve veriyle (inşaat çizelgeleri, kullanılan malzemelerle ilgili bilgiler, projenin veri parametreleri ve daha birçok küçük şey) çalışmak zorunda olduğu anlamına gelir. Modele eklemeniz gereken ve aslında BIM'in yaptığı da budur.

BIM, Yapı Bilgi Modellemesi anlamına gelir ve bir yazılım değil, verileri yönetmenin bir yoludur. Diğer profesyoneller (diğer mimarlar, iç mimarlar, MEP uzmanları, vb.) farklı yazılım platformları kullansalar bile.


ARCHLine.XP BIM Tasarımı


Neden bir BIM yazılımı seçmelisiniz?


Avantajları;

Gelecek BIM’de: İnşaat sektörü bu yolda ilerliyor

Tamamen entegre iş akışı: Projede yapılan değişiklikler tüm görünümlerde görünür.

Zaman tasarrufu: Gereken yorucu çizim görevlerinde daha az zaman.

“Gerçek” projeleri yönetme kapasitesi: BIM, her proje için 3B model gösterimi ve miktar alımında en uygun sonucu elde etmek için faydalıdır.

İşbirliği: Kolayca veri ve model alışverişi

Aynı zamanda BIM çözümleri, profesyonellerin mevcut CAD bilgilerini (ve dosyalarını) ve 3B modelleme deneyimlerini kullanmalarına izin vermelidir, aksi takdirde hiç kimse kullanıcıların bildikleri her şeyi bırakıp yeni bir yöntem öğrenmesini bekleyemez. Bu nedenle BIM size verinin gücünü vermeli, aynı zamanda da zaten bildiğiniz programlar gibi görünmeli ve hissettirmelidir.

ARCHLine.XP'YE GEÇİN

CAD ve 3B modellemede olduğu gibi, BIM çözümleri arayanlar için birçok yazılım seçeneği var. ARCHLine.XP, geleneksel CAD çizimi ve 3B modelleme uygulamalarını yoğun bir şekilde kullandığı ve BIM'e geçişi sorunsuz bir deneyim haline getirdiği için BIM ürünleri kalabalığından sıyrılıyor. İşte ARCHLine.XP 2022'in sağladığı birkaç güzel şey;

 • Çok katlı binalarda duvarlar, çatılar, merdivenler vb. için aletlerin kullanıldığı sezgisel bina tasarımı.

 • Birçok farklı dosya formatını içe aktarabilme.

 • Teknik dokümantasyon: kat planları, bölümler, cepheler, arsa düzenleri.

 • 3B modelleme: hızlı kavramsal bina modelleri, çatı katları, süpürmeler, adını siz koyun.

 • İç tasarım özellikleri: döşeme, banyo, mutfak tasarımı ve parametrik bir dolap oluşturucu.

 • Yerleşik işleme, böylece başka bir yazılım ürünü satın almanıza gerek kalmadan planlarınızı görselleştirebilirsiniz.

Neden bir test sürüşü yapmıyorsunuz? 30 günlük deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz.
Commentaires


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page