top of page

Örnek Çalışma: 2+1 Daire İç Mekan

Proje Açıklaması

Bu 95 m2'lik daire, Budapeşte'nin hızla gelişen bölgelerinden birinde, yeni inşa edilmiş bir konut kompleksinde yer almaktadır. Sahipleri, uzun ve dikkatli bir aramanın ardından hayallerindeki evi bulan iki küçük çocuklu genç bir çifttir. Uzun vadede ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde döşemek istemişlerdir.


Tasarım ve modelleme: Andrea Sallak


Tasarım konsepti

Daire binanın en üst katında yer almaktadır ve nispeten iyi bir yerleşim planına sahiptir. Bir yatak odası, iki küçük oda, iki banyo ve daha büyük bir ortak alan içerir; dört kişinin birkaç yıl boyunca konaklaması için uygun olmalıdır. Tasarım kararı aynı zamanda oturma odasındaki geniş terastan ve yatak odalarındaki daha küçük terastan da etkilenmiştir. Büyük tadilatlara gerek olmadan sadece pratik ve modern mobilyalar vardır. Daire geniş olsa bile her şeyin sığması için dikkatlice planlanması gerekmektedir.

Dairedeki en büyük oda, geleneksel olarak oturma-mutfak-yemek odası olarak kullanılan ortak alandır. Ancak 32 m2 olmasına rağmen özellikle küçük çocuklu bir hane için bu üç fonksiyonu tam anlamıyla barındırmaya yetmemektedir. Neyin öncelikli olacağına karar verirken elbette bazı tavizler verilmesi gerekmiştir. Elbette her şey önemlidir ancak ev hanımının isteği üzerine odak noktası ağırlıklı olarak mutfak olacaktır. Mevcut duvar 3,5 metre genişliğinde, dolayısıyla temel ekipmanlar için dar bir alan var ve çalışma yüzeyi yoktu, dolayısıyla mutfak alanının kesinlikle arttırılması gerekmiştir. Cephe nedeniyle düzenin yalnızca paralel olabileceği görülmüştür. Dolayısıyla karşısında bir ada bulunur. Bu, ek depolama alanı yaratmış ve aynı zamanda tezgah yüzey alanını da arttırmıştır.

Ailenin en az altı kişilik bir yemek masasına ihtiyacı vardır. Bu nedenle mutfak adasına hem yemek masası hem de çalışma alanı olarak hizmet verecek özel yapım bir masa tablası eklenmiştir. Bu ünite mutfağı görsel olarak alanın geri kalanından ayırmaktadır. Duvar boyunca uzanan mobilyalar, daha az kullanılan eşyaların saklanması için üst dolaplarla birlikte tavana kadar uzanmıştır.Kalan alan oturma odası için kullanılacaktır. Fazla yer kalmadığı ve terasa açılan birkaç kapı bulunduğu için alana L şeklinde bir kanepe yerleştirilmiştir. Bu, ihtiyaç duyulduğunda birkaç pufla veya misafirler için yemek sandalyeleriyle desteklenebilir. Ailenin iki özel isteği vardı: büyük boy bir televizyon ve bir yerde şömine. Şömineyi barındırmak için buraya tavandan tabana alçıpan kutu inşa edilmiştir. Bu, oturma odasının en önemli parçası olacağından, daha koyu bir duvar rengiyle vurgulanmıştır.

Comments


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page