top of page

ARCHLine.XP'de Gelişmiş Tablo İpuçları

Tablolar (Schedules), modele bağlı elektronik tablolardır ve gelişmiş BIM özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Bu yazıdaki amacımız seviye ve kalınlıklara göre sıralanmış bir duvar şeması oluşturup yerleştirmektir. ARCHLine.XP'de tablolar modelin öğelerine bağlanır. Projede yapılan değişiklikler tablolarda güncellenecektir ve bunun tersi de geçerlidir.

TABLO OLUŞTUR - TÜRLER VE ÖZELLİKLER Schedule creation iletişim kutusu üç sütuna ayrılmıştır. İlk sütun Mimari unsurlar, İç Mekan, Arazi ve MEP tasarımı gibi disiplinleri gösterir. Yeni tabloyu atayacağınız türü seçin.

İkinci sütun Genel özellikleri, Hesaplanan değerleri ve BIM parametre gruplarını görüntüler. Listeden bir parametre seçin ve bunu tablo şablonuna eklemek için sağ ok düğmesine tıklayın. Öğenin resmini de tablo şablonuna ekleyebilirsiniz.

İletişim kutusundaki üçüncü sütun mevcut tablo şablonunu görüntüler.

TABLO NASIL OLUŞTURULUR?

 1. Yeni bir tablo (duvar tablosu gibi) oluşturmak için uygun öğe türünü seçin.

 2. Gruptan bir kategori seçin.

 3. Listeden bir parametre seçin. Tabloya yerleştirmek için sağ oka tıklayın.

 4. Zamanlamaya daha fazla özellik eklemek için 2 ve 3 No.lu adımı tekrarlayın.

 5. İsteğe bağlı olarak Up ve Down butonu ile tablo şablonunu sıralayabilir veya yanlışlıkla yerleştirilen özelliği silebilirsiniz.

 6. İsteğe bağlı olarak, Calculate Total, Visible, Prefix, Postfix seçenekleriyle tabloyu biçimlendirin.

İKİNCİ TABLO NASIL OLUŞTURULUR?

 1. Define Schedule iletişim kutusunda New düğmesine tıklayın.

 2. Yeni tablonun adını belirtin

 3. Tablo şablonunu özelliklerle doldurmak için no 2-6'yı takip edin.

TABLO NASIL SEÇİLİR?

 1. Disiplini ve uygun öğe tipini seçin (örn. duvar planı).

 2. Mevcut gruplardan bir tablo seçin.

 3. İsteğe bağlı olarak tablo parametrelerine ilişkin alanları değiştirebilirsiniz: Calculate total, Visibility, Prefix veya Suffix.

 4. İletişim kutusunu kapatmak için OK'a basın.

HESAPLANMIŞ DEĞERLERİ KULLANIN

Hesaplanan değerleri seçebilirsiniz ve Calculate total onay kutusunu etkinleştirirseniz tablo, gruplandırılmış elemanların toplam değerini, örneğin bir zemindeki toplam duvar yüzeyini görüntüler.

TABLOLARDA GÖRÜNTÜLERİN KULLANILMASI

Bazı öğe türleri, örneğin kapılar, pencereler, nesneler, dolaplar gibi tablolara bir görüntü eklemenizi sağlar.

Image veya Image with dimensions'i seçin ve tablo şablonuna ekleyin. Daha sonra biçimlendirme iletişim kutusunda görüntü boyutunu ve boyut stillerini belirleyebilirsiniz. Ayrıca kapı, pencere, dolap açılma yönlerini renk ve çizgi tipiyle görüntüleyebilirsiniz.


BİR TABLONUN BİÇİMLENDİRİLMESİ

Tablo, yerleştirmeden önce Formatting schedule iletişim kutusunu sunar.

 1. Itemize every instance seçeneğini işaretleyin: varsayılan olarak her öğe tabloda görünür olacaktır. Bu, bir duvar planı oluşturduğunuzda tüm duvarların tabloda görüneceği anlamına gelir.

 2. Bu duvarları gruplandırın. Sort by'a gidin ve Floor'u seçin. Duvarlar seçilen sıralama kategorisine göre gruplandırılacaktır. Bu örnekte duvarlar zemine (floor) göre artan sırada gruplandırılmıştır.

 3. Duvar kalınlığına göre başka bir sıralama kriteri ekleyebilirsiniz. Duvarlar katlar içerisinde duvar kalınlıklarına göre gruplandırılacaktır.

GENEL TOPLAMLARI HESAPLAMA Özeti hesaplamak için, Formatting schedule iletişim kutusunda Grand Totals and Footer fields'in etkinleştirildiğinden emin olun.

FAZLARA GÖRE AYIRIN Yalnızca Existing, Demolished veya New phase özelliklerine sahip duvarları görüntülemek için elemanları Aşamalara (Phases) göre filtreleyebilirsiniz.

TABLOLARDA METİN STİLLERİNİ KULLANIN

Hücre, başlık ve sütun adlarına farklı metin stilleri atayabilirsiniz. Farklı renkler ve yazı tipleri, uzun programların daha iyi görselleştirilmesine yardımcı olur.

MODELDE VURGULANAN ÖĞE

Bazen, tablodaki bir öğenin modelde nerede bulunduğunu bulmak zordur. Tabloya tıklayın ve ardından herhangi bir büyüteç simgesine tıklayın.

Mavi bir çizgi seçilen öğeyi işaret eder.

TABLODA DEĞİŞİKLİKLER

Bir tablodaki bazı hücreleri tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Elemanların özellikleri (örneğin genişlik, yükseklik, uzunluk vb.), metinler ve malzemeler (boya kovası ile işaretlenmiş) düzenlenebilir. Bir hücrede düzenlemeyi bitirmek için Enter tuşuna basın. Değişiklikler bağlı öğeye uygulanır.

Örnek:

Bir duvarın Kaplama Dış Cephe Malzemesini (Finish Ext. material) değiştirmek istiyorsanız boya kovasına tıklayın ve Material iletişim kutusundan yeni bir malzeme seçin.

FİYAT ALMAK İÇİN EXCEL'E AKTARIN

Tabloyu, hesaplanan her değere fiyat atayabileceğiniz bir Excel elektronik tablosuna aktarabilirsiniz. Save to Excel komutunu seçin ve bir tablo seçin veya tüm tabloları tek adımda Excel'e aktarmak için Save All to Excel'i seçin. Fiyat Euro ve Toplam Euro'yu Excel'de yeni sütunlar olarak ekleyin. Kataloğunuzdan fiyatı doldurup Toplam alanına gidin. Formülde Adet ve Fiyat Euro alanını seçin ve aralarına * koyun.


Comentarios


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page