top of page

ARCHLine.XP'de Pratik Ölçülendirme Araçları

ARCHLine.XP'nin en önemli özelliklerinden biri ölçülendirme araçlarıdır. Programın amacı ölçülendirme sürecini hızlandırmak ve sadece birkaç tıklamayla doğru ölçüleri yerleştirmemizi sağlamaktır. Bu yazımızda pratik ölçülendirme araçlarına tek tek göz atıyoruz.

1. HIZLI ÖLÇÜLENDİRME

Hızlı ölçülendirme aracıyla seçilen öğenin uzunluğunu tek tıklamayla çizime yerleştirebilirsiniz. Araç, hızlı ölçülendirme veya tamamlayıcı otomatik ölçülendirme için mükemmel şekilde uygundur.

2. UZUNLUK ÖLÇÜLENDİRMESİ

Uzunluk ölçülendirmesi, programın seçilen öğenin iki uç noktasını tanımaması açısından hızlı ölçülendirmeden farklıdır, ancak noktalar arasındaki mesafeyi tanımlayabiliriz. Böylece bölme duvarların ölçülerini veya duvar kalınlıklarını duvarın dışına manuel olarak yerleştirmek mümkündür.

3. SERİ ÖLÇÜLENDİRME

Seri ölçülendirme, uzun seri ölçü zincirlerinin yerleştirilmesini hızlandırmak için tasarlanmış bir uzunluk ölçülendirme türüdür. İletişim kutusunda yerleşimin yönünü (dikey, yatay veya eğimli) seçebilir ve seri seçeneğini belirleyebilirsiniz. Daha sonra öğenin başlangıç ​​ve bitiş noktalarını tanımladıktan sonra ilk ölçülendirmeyi yerleştirin. Bir sonraki ölçülendirme otomatik olarak öncekinden sonraki bir satıra yerleştirilir, böylece her zaman bir sonraki öğe için yalnızca bitiş noktasını tanımlamanız gerekir.

4. HİZALANMIŞ UZUNLUKLAR

Komutu başlattıktan sonra, ölçülendirmeyi yerleştirmek istediğiniz açıyı yazabilir veya görüntülenen turuncu çizginin uç noktasının konumunu manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Daha sonra öğeye tıklayarak, ölçülerini çizime önceden belirtilen açıda yerleştirebilirsiniz.

5. 3 BOYUTLU ÖLÇÜLENDİRME

Kendimiz veya müşterimiz için bir ürünün ölçülerini 3 boyutlu olarak görselleştirmek istediğimiz durumlar olabilir. Bu, 3D ölçülendirme seçeneğiyle yapılabilir. Programın uzunluğunu tanımasını sağlayarak öğeleri ölçülendirebiliriz, ancak aynı zamanda bir öğenin uzaydaki başlangıç ​​ve bitiş noktasını da belirleyebiliriz.

6. TÜM DUVARLARIN TEK ADIMDA ÖLÇÜLENDİRİLMESİ

Tüm ölçülendirmeleri önceden ayarlama ve tek adımda yerleştirme olanağına sahibiz, bu da proje dokümantasyonu sırasında bize önemli miktarda zaman kazandırıyor. Ölçülendirme iletişim kutusunda, önceden tanımlanmış listeden çizime hangi ölçülendirme türlerini yerleştirmek istediğimizi seçebiliriz. Çeşitleri listeye ekleme sıramız hangi ölçü zincirinin duvara daha yakın olacağını belirler. Diyalogda duvar ölçü tipleri bulunsa da kapı ve pencereler duvarların parçası olduğu için pencere ve kapı ölçü tiplerini ve pervazların yüksekliğini de listeye ekleyebiliriz.

İletişim kutusunda, duvar orta noktasının ölçülendirilmesi, duvar ölçülerinin kaplamaya göre dikkate alınmaması, yalnızca çekirdek katmanın ölçülendirilmesi veya her duvar katmanının ayrı ayrı ölçülendirilmesi gibi özel ölçülendirme seçeneklerini açabiliriz.

Her şeyi ayarladıktan sonra OK butonu ile diyaloğu kapatın, ardından ölçülendirilecek duvarları tek tek veya seçim dikdörtgenlerinden biriyle seçin ve ilk zincirin duvarlara olan mesafesini belirleyin. Program daha sonra tüm ölçülendirmeyi yerleştirir. Bu aracı kullanarak, program her şeyi otomatik olarak yerleştirdiğinden eksik ölçülerin sayısını da azaltabiliriz.

7. ODANIN İÇ ÖLÇÜLERİ

Room Internal Dimensions (Oda İç Ölçüleri) komutu, odanın duvarlarından birine tıklandığında tüm sınır duvarlarının birbirinden iç mesafesini anında görüntüler. Bunu kullanarak odamızın ölçülerinin doğru bir resmini hızlı ve kolay bir şekilde elde edebiliriz.

8. ANAHTARLAR VE PRİZLER

Projemizdeki anahtar ve prizleri de elektrik planına göre kolaylıkla ölçülendirebiliyoruz. Elektrik aksesuarlarını yerleştirdiğimiz duvarın tarafını seçmeniz ve ölçülendirme zincirinin duvardan uzaklığını belirtmeniz yeterli. Program, anahtarlar/prizler ile duvar köşeleri arasındaki mesafeyi otomatik olarak görüntüler.

Projemizde anahtarların/prizlerin montaj yüksekliğini de rahatlıkla görüntüleyebiliyoruz. Tüm yükseklik komutuna tıklarsak, açılan iletişim kutusunda tüm anahtarların/prizlerin yanında yüksekliğini bir kutu içinde görüntüleyebiliriz.

9. DUVARDAKİ LAMBALAR

Duvar lambalarının ölçülendirilmesi de yukarıda açıklandığı gibi çalışır. Lambalarımızın bulunduğu duvarı seçin ve ölçü zincirini uygun mesafeye yerleştirin.

Sadece duvar lambaları için değil, plandaki tüm lambalar için yükseklik değerleri otomatik olarak görüntülenir. Tıpkı anahtarlarda olduğu gibi yükseklik değerleri lambanın yanındaki kutuda gösterilmektedir.

10. DOLAPLAR

Tasarlanan mutfak dolaplarının genişliği Cabinet Dimension aracı kullanılarak görüntülenebilir. Ölçülendirmek istediğiniz dolapları seçin veya Şerit Çubuğundan Dolap grubundan Define all'ı seçin. Program ölçüleri otomatik olarak yerleştirir.Comments


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page