top of page

ARCHLine.XP'nin En İyi 10 Özelliği1. DWG, PDF, SKP, OBJ DOSYASINI İÇE/DIŞA AKTARMA

ARCHLine.XP çok çeşitli dosya türlerini içe ve dışa aktarabilir. Mimarlar ve iç mimarlar tarafından kat planı alışverişinde en sık kullanılan türler ise DWG/DXF ve PDF'dir. Yenilenen içe aktarma iletişim kutusundaki cetvel kullanılarak DWG çizimleri önceden ölçeklendirilebilir. Dosya 3D veriler içeriyorsa program bizi bir iletişim kutusunda bilgilendirir ve 3D gövdeleri de içe aktarmak isteyip istemediğimize karar verebiliriz.

Dosya bilgi içeriyorsa, bir PDF dosyasını görüntü veya geometri olarak içe aktarabiliriz. İkinci durumda, içe aktarmanın ardından çizim serbestçe düzenlenebilen çizgiler, sürekli çizgiler, daireler ve diğer 2B öğelerden oluşacaktır.

OBJ ve SKP formatlarında nesneleri ve 3D öğeleri içe / dışa aktarabiliriz.

2. IFC VERİ ALIŞVERİŞİ, BIM PARAMETRELERİ

BIM tabanlı tasarım için standartlaştırılmış dosya formatı, toplanan veya binaya eklenen tüm bilgileri içeren IFC'dir. IFC, ISO standartlarına göre belirlenir ve bu nedenle herhangi bir CAD yazılımı üreticisinden bağımsızdır. IFC, 3 boyutlu modeli tanımlayabilen ve çeşitli mimari yapılar (duvar, döşeme, sütun, kiriş vb.) için birleşik bir konsept sağlayabilen bir dosya formatıdır.

İçe aktarılan planlar 3 boyutlu gövde ve çizgilerden, çoklu çizgilerden değil, birbiriyle doğrudan bağlantılı ve her programda özelleştirilebilen mimari elemanlardan oluşacaktır. Örneğin duvarlar söz konusu olduğunda pencereleri yerleştirebilir, profiller ekleyebilir ve öğenin orijinal tasarımcısı tarafından atanan BIM parametrelerine erişebiliriz.

3. AKILLI BİNA BİLEŞENLERİ: DUVARLAR, PARAMETRİK KAPILAR, PENCERELER, AKILLI ODA ALANI HESAPLAMA ARAÇLARI

ARCHLine.XP çok çeşitli mimari araçlar sunar. Uluslararası stilleri içeren yerleşik stil kitaplığıyla, farklı kalınlık ve katmanlardaki duvarlar arasında kolayca geçiş yapabilir veya özel stiller ekleyebilirsiniz. Önceden yerleştirilmiş duvarlara serbest profil eklenebilir, düğümleri ve uç noktaları Component modunda esnek bir şekilde düzenlenebilir.

Programın yerleşik kütüphanesi, tamamı parametrelendirilebilen bir dizi tekli, çiftli, camlı, sürgülü ve panelli kapı içerir ancak bu yeterli değilse, kapıya dönüştürülebilecek herhangi bir nesneyi Kapı Sihirbazını kullanarak birkaç tıklama ile 2D profillere dayalı sıfırdan kapı oluşturabilirsiniz.

Konuyla ilgili eğitim videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Oda ve alan hesaplama komutları, kat planları ve dokümantasyon oluştururken kullanışlıdır. Kat planımız odaya göre bölgelere bölünebilir veya hatta bir odadaki renklerle temsil edilebilecek bölgeleri bile belirleyebiliriz. Üstelik odanın boyutlarını, zemin kaplamasını vb. görüntüleyebilirsiniz.

4. AKILLI İÇ TASARIM BİLEŞENLERİ: IŞIKLAR, DÖŞEME, YUMUŞAK DÖŞEME, DOLAP TASARIMCISI, ELEKTRİK AKSESUARLARI

Bir iç tasarımcı için ışıkları doğru şekilde sergileyebilmek önemlidir. ARCHLine.XP'de internetten indirdiğiniz herhangi bir nesneye ışık kaynağı atayabilir, parlaklığını, rengini ve diğer özelliklerini ayarlayabilirsiniz. Işık kaynaklarını açıp kapatabiliyoruz, böylece modelimiz uygun şekilde aydınlatılıyor. Bu, her ışık kaynağı için ayrı ayrı ayarlanabilir.

Aydınlatma ile ilgili iç mimari eğitim videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Esnek seramik araçlarıyla her türlü duvar veya döşeme yüzeyini gerçek fayanslarla kaplayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir üreticinin döşemelerini kullanarak özel desenler ve stiller oluşturabilir ve bitmiş döşeme planından ayrıntılı raporlar oluşturabilirsiniz.

Seramik tasarımı ile ilgili eğitim videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

ARCHLine.XP'de ayrıca özel tasarım döşemeli mobilyalar yapabilirsiniz. 2D olarak çizilen profiller, eklenen yastık efektleri, profiller vb. ile kolaylıkla 3D bileşenlere dönüştürülebilir. Modeliniz için çok sayıda sandalye, kanepe, puf ve diğer öğeleri tasarlayabilirsiniz.

Bu aracın pratikte nasıl çalıştığını merak ediyorsanız konuyla ilgili ücretsiz eğitim videolarımıza göz atın.


Bir iç mimarın önemli görevlerinden biri mutfak tasarımıdır. ARCHLine.XP, bir mutfak mobilyası (veya her türlü saklama mobilyası, dolap, şifonyer vb.) tasarlamak için gerekli olan tüm araçları içerir. Başlangıç ​​öğesi olarak boyutları, panelleri ve bölücüleri ayrı ayrı ayarlanabilen parametrelenebilir bir yapı kullanabiliriz. Cabinet Door aracıyla oluşturabileceğiniz özel mobilya cepheleri ekleyebilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için ilgili video eğitimimize göz atın.

ARCHLine.XP, istenildiği gibi sıralanabilen, en sık kullanılan elektrikli aksesuarları içerir. Ayrıca anahtarları ve prizleri üretici bilgilerine göre özelleştirme olanağımız da bulunmaktadır. Elektrik aksesuarları birkaç tıklamayla boyutlandırılabilir, hızlı bir şekilde raporlar ve elektrik planları oluşturulabilir.

Özelleştirilmiş elektrikli aksesuarların yerleştirilmesi, boyutlandırılması ve oluşturulmasıyla ilgili eğitim videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

5. BIM KÜTÜPHANELERİNE DOĞRUDAN ERİŞİM: BIMOBJECT, 3D WAREHOUSE, SYNCRONIA

ARCHLine.XP'den doğrudan erişilebilen BIM kitaplıklarının sayısı artıyor. Bu şekilde, programın kullanıcıları internet kütüphanelerinin modellerine göz atmakta özgürdür ve uzun içe aktarma sürecinden geçmek zorunda kalmazlar. Seçilen model indirildikten hemen sonra tek tıklamayla projeye yerleştirilebilir.

6. ÇOK BİNALI, ÇOK KATLI, ÇOK KATMANLI BİNA YAPISI

Karmaşık, büyük projeleri yönetmek için projeyi iyi organize etmek, parçalara bölmek, hatta ayrı işleyen birimler oluşturmak önemlidir. ARCHLine.XP'nin araçları, planınızı tercihlerinize göre binalar, seviyeler ve katmanlar halinde düzenlemenize yardımcı olur.

Düzeyleri düzenle iletişim kutusunda planımıza yeni bir bina ekleyebiliriz. Daha sonra her bina için farklı bir seviye yapısı oluşturabiliriz, örneğin yamaçtaki binaları bir arada rahatlıkla sergileyebiliriz.

Güncel versiyonda Katman yöneticisi, Katman Filtreleri ve Varyasyonları ile genişletildi. Filtreleri kullanarak farklı gruplar oluşturabilirsiniz. Kullanılan katmanlar filtre grubu, programın her başlangıcında varsayılan olarak oluşturulur ve burada öğeleri içeren katmanları filtreleyebilirsiniz. Mesela Katman Yöneticisi içerisinde tüm duvar katmanlarımızı içeren bir grup da oluşturabilir ve kısaltılmış listeye tıklayarak aradığımız katmanı daha hızlı bulabiliriz.

Bir proje oluşturduğunuzda farklı katmanların görünürlüğünü ve yenilebilirliğini sıklıkla kapatıp açıyoruz ve böyle bir süreçte onlarca katmanı bulup kurmamız veya bir önceki ayara dönmemiz gerekebilir. Bu zaman alıcı olabilir; bu nedenle, Katman varyasyonları özelliği, bu süreci hızlandırmak için tüm ayarları saklar ve geri yükler.

Katmanlar hakkında daha fazla bilgi için eğitim videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

7. KOMPLEKS PROFİLLER

ARCHLine.XP duvarların, döşemelerin, profillerin, 3 boyutlu şekillerin ve diğer gövdelerin görünüm veya kesit profillerini esnek bir şekilde yönetebilir. 3D'de düzenleme yapmak genellikle daha zor olduğundan, program öğenin 2D uzantısını oluşturur ve profili çizmemize olanak tanır. Daha sonra program 3 boyutlu gövdede profilin formunu oluşturacaktır. Bir öğeye birden fazla profil ekleme yeteneğine sahibiz, böylece karmaşık formları uzayda kolayca görüntüleyebiliriz.

8. TEK ADIMDA TÜM DUVAR ÖLÇÜLENDİRMESİ

ARCHLine.XP'nin ana hedeflerinden biri dokümantasyon sürecini daha hızlı ve kolay hale getirmektir. Sadece birkaç tıklamayla onlarca ölçü çizgisini aynı anda yerleştirebiliyoruz, böylece zamandan tasarruf edebiliyor ve eksik ölçü sayısını azaltabiliyoruz. Tek yapmamız gereken Wall Dimension iletişim kutusunda planımıza yerleştirmek istediğimiz tüm ölçülendirme türlerini seçmek. Ölçü türlerinin sırasına dikkat etmeniz önemlidir çünkü program bunları bu sıraya göre yerleştirecektir. Daha sonra ölçülendirilecek duvarları seçip ölçüleri yerleştirmemiz gerekiyor. Böylece duvarlardan kapı ve pencerelere kadar belgeleme için gerekli tüm ölçülendirmeleri tek adımda oluşturabiliyoruz.

9. ÇİFT YÖNLÜ VERİ PROGRAMLARI

ARCHLine.XP'nin en son özelliği esnek programlar oluşturmaktır. Zamanlama aracını kullanarak programa yerleştirilebilecek benzersiz tablolar oluşturabilir, içerikleri ve satır sıraları özelleştirilebilirsiniz. Bu programların avantajı her zaman güncel olmaları ve projedeki değişiklikleri gerçek zamanlı olarak takip edebilmeleridir. İçerikleri her zaman gerçek verileri gösterir ve tablodaki veya projedeki tüm değişiklikler ileri geri etkili olur.

Programların nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği hakkında daha fazla bilgi için eğitim videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

10. TASARIM AŞAMALARI VE ÇİZİM KARŞILAŞTIRMASI

ARCHLine.XP 2019'dan beri var olan özelliklerinden biri de projemizi tasarım aşamalarına göre sunabiliyor olmamızdır. Tasarım aşamalarını kullanarak mevcut durumu ve yeni inşaat planını eş zamanlı olarak sunmak mümkündür. Fazlar, faz filtreleri kullanılarak ayrılabilir. Faz filtreleri, elemanların durumlarına göre (Yeni, Mevcut, Yıkılmış) temsiline uygulanan kurallardır. ARCHLine.XP'nin beş aşamalı filtresi vardır: Hepsi, Mevcut Plan, Yıkım Planı, Yıkım Sonrası Mevcut Plan ve Yeni İnşaat Planı.

Tasarım aşamalarını anlatan eğitim videomuzu buradan izleyebilirsiniz .

Drawing Comparison (Çizim karşılaştırma) komutu aynı zamanda plandaki değişiklikleri göstermeye de yarar. Çizim karşılaştırması sırasında çizimin önceki durumu mevcut durumuyla karşılaştırılabilir. Sonuç, iki durum arasındaki değişiklikleri atanmış renklerle gösteren üçüncü bir çizimdir. Bu komut, karşılaştırmanın sonucu sürekli olduğundan tasarım sürecinin herhangi bir anında kullanılabilir. Orijinal çizimlerle bağlantı halinde kalır ve istenildiği zaman güncellenebilir.

Komutun nasıl çalıştığına dair bir videoya buradan ulaşabilirsiniz.


Comments


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page