top of page

Autocad'den ARCHLine.XP'ye Geçiş

Bu makale, ARCHLine.XP ile çalışırken mevcut CAD becerilerinizi nasıl kullanacağınıza dair kullanışlı bir kılavuzdur. Bir CAD programının acemisi olsanız bile, yazılım ürünleri arasındaki farkların/benzerliklerin neler olduğunu bilmeniz için okumaya değer.

ARCHLine.XP ve Autocad Arasındaki Temel Farklar

ARCHLine.XP; mimari, iç mimari ve mobilya tasarımı için ince ayar yapılmış "3'ü 1 arada" bir tasarım yazılımıdır. Bu meslek grupları için tüm ilgili özellikleri tam olarak içeren tek bir yazılımdır. AutoCAD ürün yelpazesi ise daha geniş, genel bir odak noktasına sahiptir (her meslek için özel ürün tipi mevcuttur). Bu yüzden sade, 'vanilya' AutoCAD sürümüne bakacağız.

ARCHLine.XP, AutoCAD'de yaptığınız gibi lines(çizgiler), polylines(çoklu çizgiler), arcs(yaylar) ve symbols(semboller) çizmek yerine, 3B model tabanlı bir çalışma yöntemini destekler. 2 programda çizilmiş bir duvarı ele alacak olursak; ARCHLine.XP'de çizilen kompozit duvar akıllıdır ve parametrik bir 3B nesne olarak çizilirken, AutoCAD'de çizilen duvar bir çizim bloğu olacaktır. Her iki programda çizilen duvar imalatta yapılacak olan duvarı temsil etmek için uygun yöntemdir, ancak planlarınızı değiştirmek, hatta BIM'de çalışmak söz konusu olduğunda, akıllı, parametrik yapı elemanlarına ihtiyacınız olacaktır.

ARCHLine.XP, merkezi bir BIM modeli üzerinde tüm hesaplamaların, tahminlerin, miktar alımlarının, kesitlerin, yüksekliklerin oluşturulmasına izin verir. AutoCAD, geometrik olmayan verileri çıkarmanız gerektiğinde, başka yazılımlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğunuz çizgi çizimleri oluşturur.

Arayüz ve Navigasyon

ARCHLine.XP ve AutoCAD arasında arayüz ve navigasyon açısından önemli benzerlikler vardır. Her iki yazılım da modern başlangıç ekranı/şerit çubuğu kurulumuna sahiptir, böylece son projelerinize kolayca erişebilir ve aradığını projeyi kolayca bulabilirsiniz. ARCHLine.XP'nin 3B ve 2B çizimleri ayırt ettiğini bilmek önemlidir. AutoCAD'de bildiğiniz ve sevdiğiniz CAD araçlarını arıyorsanız, onları ARCHLine.XP’de DRAFT menüsünde bulabilirsiniz.


Bilenen CAD özellikleri ile ARCHLine.XP Drafting Tools


ARCHLine.XP başlatıldığında çok amaçlı bir görünümle açılır. Bir proje gezgini, özellik sekmesi, 2B ve daha sonra bir 3B görünüm penceresi bulacaksınız. (Programı açtığınızda karşınıza 2B penceresi açılır ve duvar, kapı, pencere gibi bir çizim yaptığınızda 3B görünüm penceresi otomatik olarak açılır.)

AutoCAD'de ViewCube ile yapılan gezinmenin benzeri ARCHLine.XP'de de vardır ve bu çubuk ayrıca görünümler, perspektifler, yörünge vb. sunar.


ARCHLine.XP Görünüm Ayarları


Özetlemek gerekirse, hem AutoCAD hem de ARCHLine.XP, endüstri standardı navigasyon ve arayüz kurallarını kullanır. ARCHLine.XP'nin farklılaştığı özellikler, çoğunlukla BIM iş akışına odaklanan yazılımdan kaynaklanmaktadır.

Katman ve Katman Yönetimi

ARCHLine.XP, AutoCAD ile benzer katmanlama kurallarını kullanır. Örneğin; bir öğeyi yeni bir katmana taşımak, öğeye tıklanarak ve istenen katman seçilerek yapılır. ARCHLine.XP'de farklı yapı elemanları otomatik olarak farklı katmanlara atanır.

Her iki yazılım da daha iyi proje navigasyonu için katman yürüyüşü sunar.

Bir çizim AutoCAD'den ARCHLine.XP'ye aktarıldığında, AutoCAD katmanları ARCHLine.XP'de görünür (program daha iyi çizim yönetimi için içe aktarılan katmanları da ayırır). Temel olarak, katmanları işlemek her iki yazılımda da benzerdir çünkü bu uygulamalar endüstri standartlarını takip eder.

Çizim ve Çizim Yardımcıları

ARCHLine.XP ve AutoCAD’de 2B ve 3B taslaklar oluşturmanıza yardımcı olacak araçlar benzer kuralları takip ediyor.

Snaps: ARCHLine.XP snap seçenekleri, sol taraftaki alt menüde bulunabilir. Mıknatıs simgesi, geçmeyi açar/kapatır. Ayrıca AutoCAD'de olduğu gibi benzer snap seçenekleri sunulmaktadır.

Drawing: Polyline, arc, fillet vb. komutları ARCHLine.XP de destekler. ARCHLine.XP daha çok 3B ve yapı elemanlarının çizimine odaklansa da, 2B çizim araçlarını kullanacağınız zaman senaryolar (duvar profilleri oluşturma, arsa yerleşimlerinize çizim ekleme vb.) vardır.

Hotkeys: Her CAD yazılımında olduğu gibi, ARCHLine.XP’de de kısayol tuşlarını kapsamlı bir şekilde kullanır, Örneğin; shift tuşu, hem AutoCAD hem de ARCHLine.XP'de orto modunu kilitler. AutoCAD kullanırken sevdiğiniz kısayol tuşları ve kombinasyonlar varsa, ARCHLine.XP'de aynı eylemleri ayarlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, çizim araçları ve yardımcıları AutoCAD ve ARCHLine.XP'de benzerdir. Bununla birlikte, ARCHLine.XP yazılımı, yukarıda belirtilen çizim yöntemlerine daha az sıklıkla dayanarak, çoğunlukla 3B yapı elemanlarını işlemeye odaklandığına dikkat edilmelidir.

AutoCAD Verilerini Kullanma (Çizimler ve Katmanlar)

ARCHLine.XP, Open Design Alliance'dan Teigha Libraries'i kullanarak .DXF .DWG çizimlerini hem 2B hem de 3B biçiminde içe aktarır. Bu, ARCHLine.XP'deki (veya ortak tasarımcılarınızın) mevcut AutoCAD çizimlerini daha sonraki modelleme çalışmalarınız için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Lütfen içe aktarırken çizim birimlerinin tanımlanması gerekebileceğini unutmayın.

Xref'ler

ARCHLine.XP'de, dış referansları konumlandırabilirsiniz. Bunlar, başka bir ARCHLine.XP çizimi veya AutoCAD .DWG dosyaları dahil olmak üzere harici bir çizim olabilir. Örneğin tasarımcı arkadaşlarınız AutoCAD gibi başka bir yazılım kullanıyor olsalar bile birlikte çalışabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, zaten xref'lerin bulunduğu bir .DWG alırsak, ARCHLine.XP onlarla da çalışabilir.

Çizimlerinizi ve Ayarlarınız Taşıma

İş istasyonunuzu değiştirmek söz konusu olduğunda, verilerinizi yanınızda taşıyabilmek çok önemlidir. ARCHLine.XP, tıpkı AutoCAD gibi, hem çizimlerinizi hem de ayarlarınızı (şablonlarla birlikte) daha sonraki kullanımlar için başka bir iş istasyonuna taşıma seçeneği sunar.

Diğerleri ile İşbirliği (Dosya Dışa Aktarma Kullanımı)

AutoCAD doğası gereği bir çizim yazılımı olduğundan, daha fazla kullanım için ARCHLine.XP dahil olmak üzere çok çeşitli diğer CAD ve BIM yazılımlarında kullanabileceğiniz çok çeşitli vektör tabanlı çizimi dışa aktarma formatları sunar.

ARCHLine.XP, BuildingSMART sertifikalı .IFC dışa aktarma/içe aktarma yeteneklerine sahiptir. Bu, Revit, ArchiCAD, Allplan, VectorWorks vb. gibi çok çeşitli CAD ve BIM yazılım ürünleriyle birlikte çalışabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca ARCHLine.XP Lumion, Artlantis, Thea Render, vb. gibi 3B görselleştirme(render) ve işleme yazılım ürünlerine bağlanır. Bu da, diğer programlarla harika bir işbirliği fırsatları sağlar.

Ortak tasarımcılarla beraber çalışıyor veya çalışmıyor olsanız bile, kullandığınız yazılım ürününün mümkün olduğunca çok platforma bağlanması çok önemlidir, çünkü bir inşaat projesi genellikle birden fazla yazılım çözümü tarafından kapsanır.Eğitim

ARCHLine.XP’yi öğrenmesi kolaydır ve kullanıcıların daha hızlı öğrenmesi için detaylı eğitim videoları mevcuttur.

Sonuç

AutoCAD ve ARCHLine.XP arasındaki temel benzerlikler, her ikisinin de büyük ölçüde endüstri standardı çizim kurallarına dayanmasıdır. Bu, önceden AutoCAD bilgisine sahip olarak ARCHLine.XP'ye geçiş yaparsanız, öğrenme sürecinize yeniden başlamanız gerekmeyeceği anlamına gelir. Başka bir faydası da, sizin (veya başkalarının) daha önce çizdiğiniz AutoCAD çizimlerini ve halihazırda sahip olabileceğiniz büyük miktardaki blok çizimlerini kullanabilmenizdir.

AutoCAD ve ARCHLine.XP arasındaki en büyük fark, ikincisinin sadece çizgi çizimleri değil aynı zamanda parametrik yapı elemanlarını da ele alarak bir çizgi çizme yazılımı olmanın ötesine geçmesidir. Buradaki en önemli avantaj, ARCHLine.XP kullanarak CAD becerilerinizi 3B yapı elemanlarıyla ve esasen BIM'de çalışmaya genişletebilmenizdir. Böylece, zaten bildiklerinize güvenerek rekabetçi kalabilirsiniz.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen CAD becerilerini önceden bilmenin hiçbir şekilde bir ön koşul olmadığı belirtilmelidir - ARCHLine.XP, 'ne görüyorsanız onu elde edersiniz' mantığıyla çalışan, çok sezgisel bir yazılım olmak için elinden gelenin en iyisini yapar. ARCHLine.XP'de çalışırken AutoCAD deneyimine sahip olmak kesinlikle çok yardımcı olur.

ARCHLine.XP'nin sundukları hakkında daha fazlasını öğrenin.
Autodesk, AutoCAD, Revit, DWG, DWG logosu, Autodesk, Inc.'in ve/veya ABD ve diğer ülkelerdeki yan kuruluşlarının ve/veya bağlı kuruluşlarının tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır. © 2018 Autodesk Inc. Tüm hakları saklıdır.

ARCHICAD, Graphisoft SE'nin tescilli ticari markasıdır. Tüm hakları dünya çapında saklıdır.

Allplan, ALLPLAN Inc'in tescilli ticari markasıdır. Tüm hakları saklıdır.

Artlantis, ABVENT Inc'in tescilli ticari markasıdır. Tüm hakları saklıdır.

Lumion, Act-3D BV'nin tescilli ticari markasıdır. Tüm hakları Saklıdır.

Thea Render, Altair Engineering Inc.'in tescilli ticari markasıdır. Tüm hakları saklıdır.

Vectorworks, Vectorworks Inc'in tescilli ticari markasıdır. Tüm hakları saklıdır.


Comments


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page