top of page

Katmanlar Nasıl Verimli Kullanılır?


Projeleriniz üzerinde çalışmak, ihtiyacınız olan doğru katmanı bulmanın biraz daha uzun süreceği bir noktaya gelene kadar, tümü katmanlarda depolanan daha fazla bilgiyi sıkıştırmak anlamına gelir. Katman Filtreleri ve Varyasyonları, hızlı ve daha iyi bir katman yönetimi için harika araçlardır. Bunları kullanarak katmanları daha hızlı yönetebileceksiniz.

1. Katman özellikleri yöneticisi

Katman Özellikleri Yöneticisi İletişim Kutusunu Şerit Menüsünden veya Durum Çubuğundan başlatabilirsiniz. Tasarım sürecinde katmanlardaki içeriği kendi mantığımıza göre düzenlemek için hiçbir şey yapmasak bile, tüm projelerin katmanlardan oluştuğunu anlamak önemlidir. Yeni bir projeye başladığınızda program anında varsayılan katmanları yükler. Oluşturduğumuz mimari ve çizim öğeleri, “Duvar” üzerindeki duvarlar, “Döşeme” üzerindeki döşemeler ve “Sütun” üzerindeki sütunlar gibi stillerde tanımlanan bir katmana otomatik olarak yerleştirilir.

2. Öğeleri başka bir katmana taşıma Bazı duvarları farklı şekilde gruplandırmak veya bir odadaki nesneleri diğer katmanlara göre yeniden düzenlemek isteyebilirsiniz. Bu durumda, başka bir katmana aktarmak istediğiniz öğeleri seçin ve Özellikler panelindeki Katmanlar listesindeki açılır listeden hedef katmanı seçin. Öğe(ler) hedef katmana taşınacaktır. Açılır listede uygun katmanı bulamazsanız, yeni bir katman eklemek üzere Katman Yönetimi İletişim Kutusunu açmak için alttaki Katman Ekle seçeneğini kullanın.

3. Yeni katmanlar ekleme Yeni bir katman eklemek, silmek veya etkinleştirmek için Katman Yöneticisi iletişim kutusunun sol üst köşesindeki düğmeleri kullanın. Yalnızca Katman Filtreleri listesindeki Tüm Filtreler etkinse yeni bir katman ekleyebilirsiniz . Ekle butonuna bastıktan sonra Katman 1 adında bir katman oluşturulur ve çift tıklayarak bu katmanın adını değiştirebilirsiniz. Yeni bir grup filtresinin adını yazın. Aktif katman yeşil bir onay işaretiyle işaretlenmiştir.

4. Katmanı sil Varsayılan olarak, üzerinde öğeler bulunan bir katmanı silemezsiniz. Bu katmanı silmek için öncelikle tüm öğelerini silmelisiniz. Kullanılmayan katmanlar iletişim kutusunda sıfır (0) öğe görüntüler. Öğeleri artan veya azalan düzende sıralamak için sütun başlığına tıklayarak katmanların sırasını kontrol edebilirsiniz. Kullanılmayan katmanlar sıfır (0) öğe görüntüler ve basit bir seçimle silinebilir ve ardından iletişim kutusunun sol üst köşesindeki sil düğmesine tıklanabilir. Aktif katmanın silinmesine izin verilmiyor. Bu katmanı silmek için başka bir katmanı etkinleştirin ve ardından katmanı silin.

5. Bir katmandaki tüm öğeleri silin ve katmanı temizleyin Katman Özellikleri Yöneticisi İletişim Kutusunun sol alt köşesindeki yeni geçiş düğmesi, öğe içeren katmanların silinmesine olanak tanır. DİKKAT: Üzerinde öğeler bulunan bir katmanın silinmesini geri alamazsınız. Silinen katman yalnızca öğeleri kaybolduğunda geri yüklenebilir. Bu nedenle, öğeler içeren bir katmanı kaldırmadan önce bunlara gerçekten ihtiyacınız olmadığından emin olun.

6. Silinen katmanları geri yükleme

İlk silme işleminden sonra, Katman Filtrelerinde otomatik olarak Silinmiş Katmanlar adlı yeni bir giriş görüntülenir. Kaldırılan katmanların kırmızı arka plan rengiyle vurgulandığını görmek için buna tıklayın. Bunları sol üst köşedeki geri yükleme düğmesini kullanarak geri yüklemek mümkündür, ancak silinen katmanı geri yüklemenin yalnızca katmanın adını katman listesine boş bir katman olarak geri koyacağını bilmek önemlidir. Gerekli katmanı seçin ve ardından geri yüklemeyi tamamlamak için iletişim kutusunun sol üst köşesindeki Silinmiş Katmanı Geri Yükle öğesine tıklayın.

DİKKAT, silinen katman yalnızca üzerinde hiçbir öğe olmadan geri yüklenebilir!

7. Katmanları Kilitle / Kilidini Aç Katman Yöneticisinde bir katmanı kilitleyebilir veya kilidini açabilirsiniz. Katman adının yanındaki sütunda bulunan ampul simgesine tıklayarak görünürlüğü açıp kapatabilirsiniz. Asma kilit simgesi görüntülenir, böylece hangi katmanların kilitli olduğunu görmek kolaydır. Birden çok katmanı birlikte değiştirmek için daha fazla katman seçmek üzere Shift veya Ctrl tuşlarını kullanın. CTRL-A tuşlarına basılarak tüm katmanlar tek adımda seçilebilir. Bir katmanın düzenlenebilir özelliğini bir sonraki sütunda kilitleyebilir/kilidini açabilirsiniz. Düzenlenebilir özelliği kilitli olan katmanlara ait öğeler kat planında görünür kalır ancak bunların seçilmesi veya özelliklerinin değiştirilmesi mümkün değildir. Ayrıca bir sonraki sütunda Katmanın yazdırılabilirliğini de ayarlayabiliriz.

8. Katman filtreleri Daha büyük bir proje, katmanları farklı yönlere göre gruplandırmayı (filtrelemeyi) gerektirebilir. Katman filtrelerini kullanarak katmanlarınızı daha hızlı yönetebileceksiniz. Filtreler, istediğiniz katmanları gruplandırarak manuel olarak oluşturulabilir veya ARCHLine.XP, Kullanılan Katmanlar, Yalnızca görünür katmanları göster veya Tüm katmanlar gibi belirli katman özelliklerine göre filtreleri otomatik olarak oluşturur. Yeni bir filtre grubu oluşturmak için mavi artı düğmesini tıklayın ve ardından yeniden adlandırmak için Yeni Grup adını çift tıklayın. Daha sonra soldaki listeden gruba yerleştirilecek katmanları seçin ve bunları yeni Katman filtresinin adına sürükleyip bırakın. Örneğin, Katman Yöneticisinde tüm duvar katmanlarımızı içeren bir liste oluşturabilir ve istediğiniz katmanı bulmak için daha kısa bir listeye tıklayabilirsiniz. DWG dosyalarını içe aktarırken, içe aktarılan dosyanın katmanları şeffaflığı artırmak için otomatik olarak ayrı bir filtre grubuna yerleştirilir. Bir katman birden fazla filtre grubuna dahil edilebilir ve istenildiği zaman kaldırılabilir. Bu, Filtreler listesinin sol üst köşesinde bir çerçeve bulunan kırmızı X simgesi aracılığıyla yapılır. Bu durumda seçilen katman filtre grubundan kaldırılır ancak bu, katmanın silinmesiyle aynı şey değildir. Filtre grubundan kaldırılan katman, Kullanılan Katmanlar veya Tüm Katmanlar gruplarında ve diğer filtre gruplarında hâlâ bulunabilir. Filtre grubunun tamamını silmek için Filtreler grubunun sağ üst köşesindeki Sil düğmesini kullanın. Bu durumda projedeki katmanlar silinmez, yalnızca filtre grubu sonlandırılır.

9. Yalnızca görünür katmanları görüntüle Halihazırda görünür durumda olan görüntüleme katmanlarını azaltmak çoğu zaman gerekli olabilir. Bunu Yalnızca Görünür Katmanları Göster adlı bir filtreyle yapabileceksiniz. Onay kutusunu iletişim kutusunun sağ üst köşesinde bulabilirsiniz.

10. Kullanılan katmanları görüntüle Kullanılan Katmanlar Filtresini seçtiğinizde, çizimdeki öğeleri içeren tüm katmanlar görüntülenir.

11. DWG içe aktarma sırasında oluşturulan katmanları silme Filtre grubundaki tüm katmanları, üzerlerindeki içerikle birlikte silmek isteyebilirsiniz. Bu durum çoğunlukla DWG içe aktarımı sırasında taranan öğelere artık ihtiyaç duyulmadığı ve projeyi temizlemek istediğiniz durumlarda ortaya çıkabilir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: DWG içe aktarımı tarafından oluşturulan filtre grubunu etkinleştirin. İletişim kutusunun sol alt köşesinde, Katmandaki tüm öğeleri sil ve katman seçeneğini seçin. Bu, boş olmayan katmanların silinmesine olanak tanır, böylece DWG içe aktarımıyla alınan öğeler projeden silinir. Daha sonra katman listesine tıklayın ve CTRL + A tuşlarına basarak tüm katmanları seçin. Son olarak, bunları projeden silmek için Katmanı sil düğmesine tıklayın. DİKKAT! Bu işlem geri alınamaz.

12. Katman varyasyonları

Katman Varyasyonlarının amacı birçok katmanın görünürlüğü arasında hızla geçiş yapmaktır. Bu, taramaları, içe aktarılan çizimleri, demirbaşları, mekanik ekipmanı veya bina parçalarını içeren katmanların aynı anda açılıp kapatılmasını içerebilir. Bu işlemi kolaylaştırmak için Katman Varyasyonları kullanılır.

Katman varyasyonları Durum Çubuğuna tek bir tıklamayla seçilebilir ve etkinleştirilebilir. Hangi katmanları açıp kapatmak istediğinizi belirledikten sonra mavi artı düğmesine tıklayarak mevcut katman ayarlarını yeni bir varyasyon olarak kaydedebilirsiniz. Yeni grup adına çift tıklayarak varyasyonu yeniden adlandırabilirsiniz.

Başka bir varyasyon oluşturmak istiyorsanız mavi artı işaretine tekrar tıklayın (bu, mevcut varyasyonu kopyalayacaktır), yeni bir ad ekleyin ve ardından önceki varyasyona göre neyi değiştirmek istediğinizi ayarlayın ve güncelle düğmesine basarak değişiklikleri kaydedin.

Mevcut bir varyasyonu değiştirmek isterseniz prosedür aynıdır. Mevcut varyasyona göre neyi değiştirmek istediğimizi ayarlayın ve güncelle düğmesine basarak değişikliklerin üzerine yazın.Comments


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page