top of page

ARCHLine.XP'de PDF Dosyalarını İçe Aktarma

PDF'leri içe aktarırken, üzerinde gerçek ölçekte çizim yapabilmeniz için içe aktarılan çizimin orijinal boyutlarını koruması önemlidir.

PDF dosyaları, Dosya > İçe Aktar > PDF işleviyle veya sürükle bırak seçeneğiyle projeye yerleştirilebilir.

İçe aktarma işleminin ikinci adımı olarak program, ayrıntıları bir açılır pencerede belirtmenize olanak tanır.

OK butonuna bastıktan sonra bir sonraki pencerede programın çizimi içe aktaracağı ölçeği ayarlayabilirsiniz. Önizleme görüntüsü yalnızca 3 Mb'a kadar dosya boyutuna kadar otomatik olarak görüntülenir; daha büyük dosyalar için program, önizleme görüntüsünün görüntülenmediği konusunda uyarır. Bunu açılır menüden değiştirebilirsiniz. Ölçek için, cetvel birimlerinin ve çizimdeki birimlerin neredeyse aynı olduğu ölçü birimini seçin.

OK butonuna bastıktan sonra çizimi çizim koordinatının konumuna mı yoksa özel bir konuma mı yerleştirmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Çizimi projeye yerleştirdikten sonra boyutların gerçekten gerçeğe uygun olup olmadığını kontrol edin.

Yerleştirilen çizimin boyutları gerçeğe uymuyorsa, bunu düzeltmenin iki yolu vardır:

Edit > Move > Scale'i seçin. İçe aktarılan çizimi seçin ve ardından ölçeklendirmenin kökenini belirtin. Pencerenin sağ tarafında görünen seçeneklerden Scaling > Type the value'yu seçin. Açılan pencerede Actual length/Drawing değerlerini aşağıdaki resimde gösterildiği gibi girin. Enter tuşuna basmak, çizimi belirtilen boyuta orantılı olarak ölçeklendirir.

Edit > Move > Scale'i seçin. İçe aktarılan çizimi seçin ve ardından ölçeklendirmenin kökenini belirtin. Başlangıç ​​noktası, gerçek uzunluğu bilinen bir doğrunun uç noktalarından biri olmalıdır. Pencerenin sağ tarafında görünen seçeneklerden Ondraw'ı seçin ve ardından çizginin diğer uç noktasını seçin. Bölümün gerçek boyutunu yazın ve Enter tuşuna basın.


Comments


EĞİTİM ve DESTEK

İLETİŞİM

Online Eğitim

Mimari Tasarım Eğitimleri

İç Mimari Tasarım Eğitimleri

Webinar

Teknik Destek

İLETİŞİM

+90 533 220 09 25
info@archlinexp.com.tr

3D Modelleme | 3B Modelleme | Yapı Modelleme
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

BLOG

ADRES

Cevizlidere Mah.
Ceyhun Atuf Kansu Cad.
No: 147/C Çankaya/ANKARA

bottom of page